چرا کمپرسور اسکرو ارزان گران است

چرا کمپرسور اسکرو ارزان، گران است

اگر بدنبال خرید کمپرسور اسکرو ارزان هستی احتمالا در حال خرید گران ترین کمپرسور اسکرو بازار هستی.

همه ما دوست داریم وقتی چیزی را می خریم مطمئن باشیم بهترین قیمت را بابت آن پرداخت کرده ایم و طبیعتا دوست نداریم چیزی را گران تر از قیمت واقعی اش بخریم.

اما اگر متوجه شویم محصولی را به اسم ارزان به ما فروخته اند که بعدا مجبوریم بابت خرابی و تعمیراتش چندین برابر پول بیشتری را هزینه کنیم احساس بسیار بدی خواهیم داشت.

در این مطلب بطور اختصاصی می خواهیم این موضوع را درباره کمپرسور های اسکرو بررسی کنیم.

 

چرا کمپرسور اسکرو ارزان، بسیار گران است؟

احتمالا الان که در حال خواندن این مطلب هستی، کلی برگه استعلام قیمت کمپرسور اسکرو روی میزت قرار دارد. شاید ساده ترین تصمیم این باشد که سراغ ارزان ترین قیمت برویم.

ارزان ترین کمپرسور به ظاهر ارزان است چرا که بعدا 3 الی 4 برابر مابه التفاوت آن با گران ترین استعلام قیمتی که در دست داری را باید بابت هزینه تعمیرات و تامین قطعات خراب شده کمپرسور پرداخت کنی.

و این در صورتی است که در زمان خرابی کمپرسور علاوه بر خوابیدن خط تولید، هزینه های نیروی انسانی و غیره… می بایستی از این پس با یک کمپرسور اسکرو تعمیری سر کنید که احتمال خرابی دوباره آن زیاد است. اما دلیل خرابی دوباره چه می تواند باشد؟

 

چرا احتمال خرابی کمپرسور اسکرو ارزان بسیار زیاد است؟

کمپرسور اسکرو ارزان

پاسخ ساده است. چون سود اصلی فروشنده کمپرسور اسکرو ارزان در تعمیرات آن است و این نکته ای است که خیلی ها شاید در وهله اول متوجه آن نشوند.

بی دلیل نیست شرکتی که کمپرسور اسکرو ارزان می فروشد میتواند به کار خود ادامه دهد و همچنان سودآور باشد. چون سود تعمیرات مداوم، از فروش کمپرسور بیشتر می باشد.

و این موضوع را با اطمینان می گویم چون در واحد تعمیرات شرکت، می بینیم کمپرسور هایی برای تعمیر می آیند که بعضا آنقدر قطعات ضعیف و بی کیفیت هستند که باید کل کمپرسور تعویض گردد.

در غیر این صورت با تعمیر قطعه آسیب دیده فقط توانسته ایم برای مدت محدودی آن کمپرسور را اورهال کنیم و بعد از مدتی دوباره به تعمیر می افتد.

در اینگونه مواقع ما به مشتری اطلاع می دهیم که کیفیت قطعات استفاده شده در کمپرسور تان خوب نیست و اگر بخواهیم تعمیر کنیم، دوباره این کمپرسور خرج روی دست تان می گذارد و عمدتا اینگونه کمپرسور ها را تعمیر نمی کنیم.

کمپرسور اسکرو صفوی ایر

اما این تمام ماجرا نیست.

چون سود اصلی در تورم است. عمدتا شرکتی که کمپرسور اسکرو ارزان می فروشد قطعاتی مانند ایرند، آنلودر و… را بصورت عمده خریداری و دپو می کند.

حال وقتی کمپرسور خراب شد به احتمال زیاد به همان شرکتی که کمپرسور را از آن خریداری کردید تماس می گیرید و آن ها قطعه خراب شده را تعویض می کنند.

خیلی خب تصور کن الان قطعه ای 55 میلیون تومان است، 6 ماه بعد با تورمی که می خورد نزدیک به 70 میلیون تومان می شود. حالا فقط با تعویض این قطعه چندین میلیون تومان سود بیشتر شرکت بدست می آورد چرا که قطعاتی که می دانسته خراب می شوند را از قبل، عمده خریداری و دپو کرده است.

و این چرخه به مدت 10 سال ادامه دارد چرا که هر کمپرسور اسکرو بطور متوسط ده سال عمر می کند. حال تصور کن سود تعمیرات پیوسته در ده سال چقدر خواهد بود.

“10 سال هزینه و حال بد برای شما خواهد بود و 10 سال سود پیوسته از تعمیر کمپرسور اسکرو ارزان برای فروشنده آن!”

 

چطور کمپرسور اسکرو ارزان را تشخیص دهیم

کمپرسور اسکرو

یک فرق ظریفی بین قیمت مناسب و ارزان وجود دارد. برای اینکه به سادگی بتوانی تشخیص دهی قیمت کمپرسور اسکرو انتخابی تان مناسبت است یا ارزان دردسر ساز، کافی است با این فرمول ساده آن را چک کنی.

اگر اختلاف قیمت بین استعلام هایی که گرفته ای 1% الی 2% بود بدان آن قیمت مناسب است و احتمالا شرکت از سود خودش زده است و نه از کیفیت کمپرسور اسکرو.

اما اگر این اختلاف قیمت 5% به بالا رسید اطمینان داشته باش در حال خرید کمپرسور اسکرو ارزان هستی که قرار است تا 10 سال آینده پیوسته برای تعمیرات آن هزینه کنی.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که زمان خرید کمپرسور اسکرو دستت باز است از هر شرکتی که می خواهی کمپرسور را تهیه کنی اما عمدتا زمان تعمیر دستت زیر گیوتین شرکت است.

از یک طرف نباید مدت زمانی که بی کمپرسور هستی طولانی شود (خسارت مالی) و از طرف دیگر قدرت زیادی هم در تصمیم گیری و یا انتخاب نداری. عمدتا مجبور هستی هر چه شرکت پیش فاکتور کرد قبول کنی.

 

عمر مفید یک کمپرسور اسکرو چقدر است؟

بطور کلی عمر مفید یک کمپرسور اسکرو بین 10 تا 20 سال است (البته هر 10 سال نیاز به یک اورهال کلی دارد). طبیعتا این مدت زمان کم نیست و بعید می دانم کسی دلش بخواهد در طول این 10 تا 20 سال دائما در تعمیرگاه باشد.

پس مهم است که زمان انتخاب کمپرسور چیزی را انتخاب کنیم که با آسودگی خیال برای مان بی دردسر کار کند.

در واقع زمان خرید کمپرسور اسکرو، فقط یک خرید نمی کنی بلکه در حال شکل دادن یک رابطه 10 تا 20 ساله با شرکتی است که از آن خرید می کنی. طول این رابطه کم نیست حداقل طولانی تر از اکثر ازدواج های امروزیست.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top
به بالای صفحه بردن