کمپرسور پیستونی یا اسکرو

کمپرسور پیستونی یا اسکرو کدام مناسب کار من است؟

یکی از متداول ترین سوال هایی که روزانه از ما پرسیده میشود این است که کدامیک از کمپرسور ها را برای کار ما مناسبتر هستند؟ کمپرسور پیستونی یا اسکرو؟

امروز این موضوع را به طور کامل توضیح بدهم که بتوانی با خیال راحت کمپرسور مورد نظرت را خریداری کنی.

هم کمپرسور پیستونی و هم کمپرسور اسکرو، هر دو جز متداول ترین کمپرسورهایی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند. اما تفاوت های چشمگیری نیز با همدیگر دارند که با دانستن این تفاوت ها خیلی راحت می توانی تصمیم گیری کنی.

 

کمپرسور پیستونی یا اسکرو؛ کدامیک بهتر است؟

اگر مثل من آدم عجولی هستی و می خواهی خیلی سریع پاسخ این سوال را پیدا کنی باید همین ابتدای کار بگویم بین کمپرسور پیستونی و کمپرسور اسکرو، قطعا کمپرسور اسکرو بخاطر سیستم کارآمدتر، قدرتمند تر، مصرف انرژی کمتر و عمر طولانی تر بهتر است.

اما اگر می خواهی درک عمیق تری از تفاوت این دو کمپرسور داشته باشی بهتر است این 6 فاکتور را مد نظر قرار دهی.

 

فاکتور اول: هزینه نگهداری و تعمیر

به دلیل وجود قطعات متحرک زیاد در کمپرسور پیستونی و همچنین استهلاک های بالا، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد. اما از طرف دیگر به علت ساختار مکانیکی ساده نگهداری و تعمیر ساده تری نیز دارد.

در واقع کمپرسور های اسکرو مقاوم تر، کم دردسر تر و بی آزار تر هستند و طبیعتا نباید حداقل تا 5 سال، نیاز به تعمیر داشته باشند اما چنین انتظاری را نمی توان از کمپرسورهای پیستونی داشت.

 

فاکتور دوم: کارایی و مدت زمان عملکرد

به دلیل دمای بالا در کمپرسورهای پیستونی، قادر نیستند بصورت تمام وقت و بی وقفه کار کنند. اما کمپرسور های اسکرو به دلیل ماهیت ساختار و سیستمی که دارند می توانند بی وقفه کار کنند.

  • کمپرسور پیستونی: توانایی کارکرد پیوسته ندارد.
  • کمپرسور اسکرو: پیوسته می توانند کار کنند.

 

فاکتور سوم: لرزش و صدا

کمپرسور های پیستونی (یا کمپرسور های رفتی و برگشتی) بدلیل تماس دائمی که رینگ های پیستون با دیواره های سیلندر دارند اصطحکاک زیادی ایجاد می کنند در نتیجه هم گرمای بیشتر، هم سر و صدای بیشتری تولید می کنند.

اما در کمپرسور های اسکرو بدلیل اینکه روتور ها با همدیگر در تماس نیستند گرما و صدای بسیار کمتری تولید می کنند. همچنین ساختار کابین اسکرو طوری است که مانع لرزش می شود.

  • صدای کمپرسور پیستونی: 80+ dB
  • صدای کمپرسور اسکرو: 65 – 70 dB

 

فاکتور چهارم: حجم و ظرفیت

کمپرسور های پیستونی عمدتا ظرفیت های کمی نسبت به اسکرو دارند. بطور معمول کمپرسور های پیستونی تا ظرفیت 1200 لیتر دارند اما کمپرسور های اسکرو از 1200 لیتر به بالا ظرفیت های شان شروع می شود.

ظرفیت کمپرسور پیستونی: از 10 لیتر تا 1200 لیتر

ظرفیت کمپرسور اسکرو: از 1200 لیتر تا 135000 لیتر

 

فاکتور پنجم: هوای تمیز

در کمپرسور های اسکرو بدلیل وجود داشتن سیستم جداسازی روغن از هوا، هوای تمیز تر و تقریبا بدون روغنی تولید می شود اما کمپرسور های پیستونی فاقد چنین سیستمی هستند. پس اگر در صنعت شما، هوای تمیز و بدون روغن نیاز است حتما می بایستی از کمپرسور های اسکرو استفاده کنید.

کمپرسور پیستونی: بیشتر از 10 ppm+

کمپرسور اسکرو: 1 – 7 ppm

 

فاکتور ششم: قیمت

شاید تنهای جایی که کمپرسور های پیستونی در رقابت با کمپرسور های اسکرو پیروز میدان هستند، همین مبحث قیمت است.

قیمت کمپرسور های پیستونی کمتر از اسکرو هستند اما اگر تصمیم دارید به طور مداوم از کمپرسور استفاده کنید در بلند مدت هزینه کمپرسور پیستونی بیشتر خواهد شد.

 

مهمترین فاکتور: قانون نانوشته اما حاکم در ایران

کمپرسور پیستونی یا اسکرو

اگر در خارج از ایران زندگی می کردیم قطعا همین شش فاکتور برای انتخاب نهایی مان بین کمپرسور پیستونی یا اسکرو کافی بودند اما در ایران شرایطی وجود دارد شاید کسی درباره آن صحبت نکند.

و آن شرایط این است که تولید کنندگان کمپرسور تمایلی برای تولید کمپرسور پیستونی با کیفیت ندارند (به خصوص سایز های کوچک). اما چرا؟

چون زمانی که پای تولید کمپرسور اسکرو مطرح است اکثر تولید کنندگان سعی می کنند محصول با کیفیت تولید کنند و از قطعات خوب و اورجینال استفاده کنند چرا که شرکت های بزرگ خواستار خرید آن ها هستند. اما در کمپرسور پیستونی عکس این موضوع صادق است.

تولید کنندگان کمپرسور به راحتی می توانند کمپرسور های پیستونی ایتالیایی یا آلمانی با کیفیت تولید کنند اما از آنجا که بازار پر شده از کمپرسور های پیستونی چینی ارزان واقعا بی کفیت، کمتر شرکتی تمایل به تولید کمپرسور پیستونی خوب پیدا میکند.

حالا چرا این اتفاق رخ داده است؟

واقعیت این است که اکثر خریداران کمپرسور پیستونی اطلاع خیلی زیادی از کمپرسور ندارند و در کنار این موضوع، فروشندگانی هم هستند که می خواهند به هر قیمتی که شده کمپرسور های پیستونی چینی خود را بفروشند.

و تقریبا روزی نیست که یکی از آنها را برای تعمیر کمپرسور پیش ما نیاورند.

کمپرسور پیستونی یا اسکرو

از آنجایی که واضحا قیمت کمپرسور پیستونی چینی از کمپرسور پیستونی ایتالیایی یا آلمانی کمتر است، خریداران عمدتا بر اساس قیمت تصمیم گیری می کنند. البته این موضوع هم بی تاثیر نیست که برخی از فروشندگان کمپرسور چینی عنوان می کنند که چینی و ایتالیایی با هم فرقی ندارند!

 

خبر خوب برای کمپرسور های پیستونی از 250 لیتر به بالا

البته در کنار حقیقت تلخی که در فاکتور قبلی توضیح دادم هنوز نقطه امیدی برای کمپرسور های پیستونی حجم 250 لیتر به بالا وجود دارد.

در کمپرسور های پیستونی از سایز 250 لیتر به بالا می توان انتظار کیفیت خوب داست چرا که هنوز هواساز آنها از ایتالیا وارد می شود اما با این حال یک مشکل دیگر وجود دارد.

بسیاری از افراد برای اینکه قیمت را در کمپرسور های پیستونی پایین بیاورند، هواساز چینی با طرح ایتالیایی (آبک ABAC) استفاده می کنند یا بعضی دیگر در ایران این هواساز را مشابه ایتالیایی می سازند اما با این حال می گویند ایتالیایی اصل است!

و نکته اینجاست خیلی از ظاهر این هواساز ها نمی توان تشخیص داد که کدام ایتالیایی اصل است و کدام طرح مشابه. اما اگر ریزبین باشید می توانید تشخیص دهید.

اگر به فیلمی که از اختلاف این دو هواساز گرفتم دقت کنید می توانید متوجه تفاوت های جزیی در رنگ و آلیاژ و ضخامت آن ها شوی.
با این حال اگر زمان خرید دچار شک و تردید شدی که آیا هواساز کمپرسور پیستونی که می خواهی بخری اصل است یا فیک می توانی با کارشناسان شرکت ما تماس بگیری و مشاوره رایگان داشته باشی.
اطمینان می دهم با صبر و حوصله راهنمایی ات می کنند.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رشیدپور

بسیار جامع و کامل. ممنونم که انقدر صادقانه توضیح میدهید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن