کاهش صدای کمپرسور

6 روش امتحان شده برای کاهش صدای کمپرسور

اگر احساس می کنید کمپرسورتان سر و صدای زیادی تولید می کند و به نوعی آزاردهنده است پیشنهاد می کنم حتما از این 6 روش امتحان شده برای کاهش صدای کمپرسور استفاده کنید.

کمپرسورهای پیستونی برعکس کمپرسور های اسکرو عمدتا پر سر و صدا هستند الخصوص اگر بخواهیم از آنها در فضا های کوچک یا سربسته ای که اطراف آن ساختمان های مسکونی یا تجاری قرار دارند، استفاده کنیم.

در اینگونه مواقع کمتر از یک هفته یا خودمان سر درد میگیریم یا ساختمان های کناری شاکی می شوند.

البته این را هم باید در نظر داشت اگر صدای کمپرسور زیاد باشد به مرور زمان سبب می شود کارکنان شرکت تمرکز شان پایین بیاید و در نتیجه راندمان نهایی شرکت هر ماه کمتر از ماه قبل خواهد بود.

کاهش صدای کمپرسور

برای کاهش صدای کمپرسور از این راه کارها می توانی استفاده کنی:

  1. استفاده از لاستیک در پایه کمپرسور
  2. قرار دادن کمپرسور در اتاق اختصاصی یا ساخت اتاقک با فوم صداگیر
  3. استفاده از ایرپلاگ
  4. روغن کاری منظم
  5. تمیز کردن فیلتر هوا
  6. چک کردن پیج و مهره ها

در ادامه هر کدام از این روش ها را بصورت کامل توضیح خواهم داد.

 

بهترین روش های کاهش صدای کمپرسور

اگر بتوانی هر 6 راه کار را پیاده سازی کنی بهترین نتیجه را خواهی گرفت اما اگر پیاده کردن تمام راه کارها برایت دشوار بود کافی است دو الی سه مورد را استفاده کنی.

 

روش اول: استفاده از لاستیک در پایه کمپرسور

این روش انقدر ساده و ارزان قیمت است که اطمینان دارم به محض خواندن این مطلب، امتحانش خواهی کرد.

کافی است یک لاستیک معمولی زیر پایه های کمپرسور قرار دهی. (از همین لاستیک های ساده ای که هر مغازه ای آن را می فروشد)

لاستیک سبب می شود که ارتعاش و لرزش ایجاد شده توسط کمپرسور گرفته شود در نتیجه صدای کمتری نیز تولید می شود. این روش برای سطوحی که کاملا هموار نیستند می تواند بسیار مفید باشد و به جای اینکه پایه فلزی کمپرسور با سطح زمین مستقیما در اثر لرزش برخورد کند این بار با یک لاستیک نسبتا نرم برخورد خواهد کرد.

 

روش دوم: ساخت اتاقک کاهش صدای کمپرسور

کاهش صدای کمپرسور

یکی از راه های ساده دیگر قرار دادن کمپرسور در یک اتاقک است. در این حالت صدای کمپرسور کمتر آزاردهنده خواهد بود.

هفته پیش به محل کار یکی از مشتریان رفتم و دیدم کار جالبی انجام داده است. یک تیغه دیوار دقیقا در مقابل جایی که کمپرسور قرار داشت کشیده بود. با اینکه فضای بزرگی نداشت اما همین کار سبب کاهش صدای کمپرسور شده بود.

اما اگر امکان ساخت اتاقک وجود نداشت می توانی همین کار را با یونیت یا فومی که اطراف کمپرسور قرار می دهی انجام دهی. حتی اگر این کار هم برایت سخت بود می توانی از سه تا یونولیت استفاده کنی و آن ها را بصورت ایستاده اطراف کمپرسور قرار دهی.

 

روش سوم: استفاده از ایرپلاگ

در این روش به جای اینکه سراغ کمپرسور برویم، سراغ گوش خودمان می رویم. یعنی با این روش سعی می کنیم صدای را از طریق یک ایرپلاگ Earplug کاهش دهیم.

ایرپلاگ نوعی گوشی عایق صدا است که در داخل حفره گوش قرار می گیرد و به خاطر اینکه بسیار کوچک است، فضای بسیار کمی را اشغال می کند. این گوشی صداگیر، راه های ورود صدا به گوش را می بندد و بدین ترتیب سر و صدای محیط را کاهش می دهد. (در واقع ما صدای کمتری را می شنویم و نه اینکه صدای کمپرسور کاهش یافته باشد)

کاهش صدای کمپرسور

روش چهارم: روغن کاری برای کاهش صدای کمپرسور

روغن کاری شاید اولین راه حل ما برای کاهش صدای هر چیزی است. مثلا وقتی صدای جیر جیر درب را می شنویم، اولین راه کارمان روغن کاری لولای درب است. این کار را دقیقا برای کمپرسور هم می توانیم انجام دهیم.

با روغن کاری به موقع می توانیم جلوی اصطحکاک و استهلاک قطعات کمپرسور را بگیریم. یکی از دلایل زیاد شدن صدای کمپرسور، صدای همین قطعاتی است که در حال فرسایش هستند. پس با یک روغن کاری منظم میتوانیم علاوه بر کاهش صدای کمپرسور، طول عمر دستگاه را نیز بیشتر کنیم.

 

روش پنجم: تمیز کردن فیلتر هوا

هر چند وقت یکبار باید فیلتر هوا را تمیز کرد چرا که کثیف بودن فیلتر هوا باعث می شود ذرات گرد و خاک وارد دستگاه شود.

و همین امر سبب ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه (مانند دیر بالا رفتن فشار هوا) می شود، در کنار آن صدای کمپرسور هم دائما بیشتر و بیشتر می شود.

 

روش ششم: چک کردن پیچ و مهره ها

یکی از ساده ترین راه کارهای کاهش صدای کمپرسور چک کردن و سفت پیچ و مهره ها است.

اگر کمپرسور را در سطح کاملا هموار قرار نداده باشید، بدلیل کارکردن زیاد و لرزش هایی که ایجاد می شود ممکن است به مرور زمان پیج و مهره ها شل شوند و همین امر سبب ایجاد صدای مضاعف خواهد شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top
به بالای صفحه بردن